Trzy magiczne słowa - pomysł na zajęcia

Jak wielkie jest znaczenie piktogramów w codziennej relacji z  z dziećmi z trudnościami komunikacyjnymi, przekonałam się już na samym początku mojej drogi zawodowej. 

Miałam to szczęście, że dane mi było oddać część serca uczniom z Przedszkola dla Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym nr 77 w Gdańsku. Przez rok pełniłam tam rolę wolontariusza, między innymi prowadząc dla nich zajęcia edukacyjne i terapeutyczne. Sporo czasu upłynęło, ale nadal twierdzę, że nauczyłam się więcej od nich, niż oni ode mnie. Przede wszystkim uważności, wrażliwości, spokoju i... doceniania chwili. Jednym z tematów przewodnich moich zajęć, było hasło: trzy magiczne słowa. 
Proszę, przepraszam dziękuję - tak rzadko używane w dzisiejszych czasach. Na tę okazję ułożyłam krótką bajkę, tworząc przy okazji ilustracje, które ułatwiły dwie sprawy:

  • dla mnie: przekazanie pewnych słów
  • dla dzieci: zrozumienie tych słów. A to przecież najważniejsze!
Jedną z rzeczy, którą naprawdę trudno mi znieść, jest zapomnienie. Nie lubię zapominać emocji, ludzi, przeżyć. Nie lubię zapominać również raz wykonanych pomocy edukacyjnych czy terapeutycznych. Z tej okazji chciałabym udostępnić Wam wspomnianą bajkę i ilustracje zapisane w formie PDF.

Z każdą kolejną ilustracją, dzieci poznają trudne sytuacje, w których znaleźli się bohaterowie oraz uczą się, jak wielką moc mogą nieść za sobą trzy, tytułowe słowa. Towarzyszące piktogramy (w tym przypadku akurat PCS) ułatwiają przyswojenie treści a także umożliwiają pozawerbalnym dzieciom uczestnictwo w zajęciach. Przeprowadzenie zajęć będzie wymagało od Was odrobiny kreatywności w dopasowaniu treści do ilustracji, ale wierzę, że jako wspaniali nauczyciele, terapeuci i rodzice (!) poradzicie sobie z tym jak z jedną z najprostszych rzeczy na świecie. Od siebie szepnę, że polecam wyświetlanie ilustracji za pomocą rzutnika. To dodatkowe urozmaicenie, a praca została wykonana w ten sposób, by sprawiała wrażenie interaktywnej.


Zachęcam do pobrania plików! 
Komentarze

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

instagram