Niebieski materiał językowy

 Cześć! Moje weekendowe zabawy z canvą przyniosły nieoczekiwane efekty i tak oto w tym ostatnim oddechu niedzielnego leniuszkowania, podrzucam Wam gotowy niebieski materiał językowy. <3 


Niebieski materiał jest kolejnym etapem edukacji językowej zgodnej z zasadami pedagogiki M. Montessori. Dziecko wykorzystuje go, gdy opanuje już zakres materiału różowego (który również możecie pobrać tutaj na blogu :) ). W zestawie różowym przedstawiliśmy dzieciom krótkie (trzyliterowe) wyrazy fonetyczne. W zestawie niebieskim znajdą się wyrazy złożone z co najmniej czterech liter. Co ważne: nadal będą to wyrazy fonetyczne, czyli takie, które piszemy i słyszymy w ten sam sposób. 

Co w zestawie i jak pracujemy?
Oczywiście już spieszę z wyjaśnieniami. 

W zestawie znajdziecie:
  • niebieskie pudełko (pierwsze szesnaście stron). Zestaw kartoników ze zdjęciami (96) i podpisami (96). Dziecko rozkłada na dywaniku kartoniki ze zdjęciami. Wyjmuje po kolei te z podpisami. Jeśli rozpozna to, co jest napisane, układa kartonik pod odpowiednim zdjęciem. Kartoniki rozcinamy oddzielnie. 
  • niebieskie arkusze (strony 18-33). Zestaw zawiera szesnaście arkuszy. Jeden arkusz przedstawia sześć wybranych zdjęć. Miejsce pod nimi pozostaje puste. Dziecko wyjmując kartoniki z podpisami, próbuje układać je w odpowiednich pustych miejscach. Arkusze wycinamy JAKO CAŁOŚĆ. 
  • niebieskie lotto (strony 34-41). W zestawie znajdziecie osiem plansz z dwunastoma wybranymi zdjęciami na każdej z nich. Dziecko wyjmuje kartoniki z podpisami i próbuje układać je w taki sposób, że podpisem zasłania dane zdjęcie. Arkusze wycinamy JAKO CAŁOŚĆ.
  • niebieskie listy wyrazowe (strony od 58 do 65). Listy z wyrazami. Zestaw zawiera ich aż szesnaście. Dziecko wybiera listę i po kolei odczytuje zapisane na niej wyrazy. Listy wycinamy W CAŁOŚCI.
  • niebieskie książeczki (strony 66-74). Małe książeczki z wyrazami. Zestaw zawiera ich sześć. W każdej z nich znajdzie się po dziesięć wybranych wyrazów. W dwóch pierwszych proponuję umieścić wyrazy dwusylabowe, w pozostałych te z większą liczbą sylab. Dziecko może odczytywać to, co będzie odkrywało na każdej z kolejnych stron. Forma książeczek dodatkowo urozmaica zadanie. 
  • niebieską książkę (strony 76-85). Książka zawiera dziewięć krótkich i prostych w zapisie zdań wraz z obrazkami. 
UWAGA:  strony 42-57 zawierają arkusze z wyrazami, które wykorzystacie podczas pracy z arkuszami lub lotto. Należy je osobno porozcinać. 

Oczywiście gdybyście mieli jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, śmiało dajcie znać. Wyjaśnię wszystko najlepiej, jak będę potrafiła! 

do usłyszenia!

Komentarze

Prześlij komentarz